Tartalom: (kérjük, görgessen le!)
-
Bevezető gondolatok
-
Szakítás. Montázs Kulcsár Ágnes képeiről
-
Domján Gábor szövege Kulcsár Ágnes műveiről, részlet
-
Életrajz
"Színek, hasadások, felületek, fák, levelek, virágok, képek, papírok egymáson. Ritmus. Befele növekvő, kifele törő egység. Belülről áramló harmónia."
Kulcsár Ágnes tájképei, enteriőrjei egy közös, különleges világ darabkái. Hasonlítanak a kézzelfogható látványhoz, amely körülvesz bennünket, felidézik a természet kisebb és nagyobb részleteit, virágokat, leveleket, fákat, hegyeket. S ugyanakkor elvontak, álomszerűen játékosak. Alapformákra redukáltak, sugárzó színekkel ragyogók. Mintha valami gyönyörű képeskönyv lapjai között járnánk, amikor a képeket nézegetjük.
A gyerekrajzokat, kivágott csomagolópapír- és más valóságdarabokat is használó művek egyszerre dekoratívak, jólesőek a szemnek, és egyúttal érezzük a mélyebb rétegeket, alapvető struktúrákat, lényegre tisztított formákat. A művész pedig mintha lubickolna az alkotás örömében. A fő téma, a természet maga is előhívja a teremtésben való aktív gyönyörködés lehetőségét, és egy új, saját világ létrehozására is inspirálja a művészt.
Különféle terek és idők kerülnek összhangba ebben a nagyon erős aurájú külön-valóságban, hogy aztán nézőként élvezhessük az összképet, és azt elemeire bontva merülhessünk el a látványban.
Szakítás. Montázs Kulcsár Ágnes képeiről
Színek, hasadások, felületek, fák, levelek, virágok, képek, papírok egymáson. Ritmus. Befele növekvő, kifele törő egység. Belülről áramló harmónia. Lágy nőiség. Világfelfogás és világítélet. Rend a rendetlenségben. Ezek a gondolatok jutnak eszembe, ha Kulcsár Ágnes képeit nézem, akarom mondani, képi metaforáit próbálom tükrözni magamban. A fogalom elrejtve a képben, az érzés beburkolva a színek és formák világába.
A festmények örök visszatérő motívuma a természet, a búsan-édes levelek, a bölcsen hajló fák, a játékos virágok, amelyek képpé válnak a vásznon – és tudatunkban, még akkor is, ha a kertben szemléljük őket. ● „Szükségem van valami természeti kapaszkodóra, valami otthonos, szép közegre, melegre, nyilván, mert nő – és ilyen konformista – vagyok.” ● És ez a konformizmus megteremti azt a harmóniát, amely oly’ ritkán köszön vissza az életünkből, azt a csendességet, amely önmagában termékeny, azt a nyugalmat, amely a zseniális és a közhelyes határán egyensúlyoz. Talán egyszerűbb lenne csak szépnek nevezni a végeredményt. ● „Nem szeretem, ha azt mondják a képeimre, hogy szép, pedig szépeket akarok festeni.” ●
Kulcsár Ágnes nagyon messziről érkezett: a strukturalista nyomatok, a teljes, totális absztrakció, a minimál art világából jutott el a bukolikus világrendszerezéshez, amely a naturális és az absztrakt határmezsgyéjén mozog. Hol tájban járunk a képben, hol pedig a kép jár a lelki tájunkban. Hol virágot és levelet és madarat nézünk, hol pedig a virág és a levél és a madár tükröződik bennünk. Ez az a varázs, amit igazán tud Kulcsár Ágnes, a nő, a női festő. ● „Sugárzik a képekről, hogy női festészet. Felvállalom női mivoltomat, merek érzelmi tölteteket használni, pedig ma ez nem éppen divatos.” ● A töltetek pedig patikamérlegen kimérve kerülnek a festményekre, nem érződik belőlük az öncélúság, hanem a művészi önmegvalósulás és önérzet árad belőlük.
Persze egyszer mindennek vége van, egyszer minden avíttá válik, az örökös megújulás ősi, emberi kényszere mindannyiunkat hajt. ● „Megújulás? Az kell. Szörnyű, amikor a manír már kiül a képeken. Új élmények kellenek, mert különben lenyom az unalom, a tespedtség.” ● És a levelek, a virágok, a fák lassan eltűnnek a festményekről, helyüket – részben – átveszik a hozott anyagok: régi képek darabjai, fénymásolatok, csomagolópapír-foszlányok. ● „Mindent beépítek, a valóság egy darabja a csomagolópapír is. Vagy akár képet a képbe. A lényeg, hogy kedves kontaktusom legyen a dologgal.” ● Hasadás a festmény közepén, rétegek a vásznon, színek és formák tánca, papír a papíron, festék a festéken, képzelet és valóság összefolyatva, hétköznapi anyag és művészi kompozíció – ez most Kulcsár Ágnes, aki szakított, hasított, és a szeméből sugárzó huncut mosoly azt jelzi, jól tette. Az ecset ● „Szeretem. Az ujjam meghosszabbítása, hozzánőtt a kezemhez.” ● mellé odakerült a ragasztó, a képzelet mellé a rendszerezés, a szárnyalás mellé a szerkesztés. A végeredmény furcsa összhang: kiegyensúlyozott szépség és a tapintható lendület a festményeken. Valami régi és valami új. Építés és szakítás. ● „Megbecsülöm minden munkámat; ha unalmas, félrerakom, körüljárom, átalakítom, feldarabolom, összerakom.” ●
Kulcsár Ágnes szakít és épít, lírai magasságokban jár és szerkeszt, átemel és újat alkot. Most éppen játszik a montázzsal. ● „Jó agyjáték, ahol mindennek mindennel stimmelnie kell – a formáknak, az anyagoknak, a színeknek, a felületeknek, az árnyalatoknak.” ● Keres és talál. Önmagában. A képek darabokból állnak össze egésszé, ahogy életünk, ahogy a lapok könyvvé, ahogy a sorok verssé. Az alkotási folyamat és a mű teljes: ● „Agytorna a lélek lebegése mellett.” ●
Szaksz Balázs
(A szöveg megjelent többek között Kulcsár Ágnes eddigi életművét tárgyaló kötetben 2013-ban.)
Amikor Kulcsár Ágnes képeinek világához kerestem a kulcsot – nincs mindig a lábtörlő alatt -, eszembe jutott Zbignyev Herbert lengyel költőnek A műhelyben című verse. Ebből idézek Nagy László fordításában:
„az Úristen teremtvén a világot
ráncolta homlokát
számolt számolt számolt
ezért a világ tökéletes
és nem lehet élni benne
azonban
a festő világa
jó
és csupa hiba
a szem vándorol
folttól foltig
gyümölcstől gyümölcsig
a szem hunyorog
a szem mosolyog
a szem emlékezik”
Nagyon megörültem ezeknek a soroknak. Pontosan azt az élményt idézik fel, amit Kulcsár Ágnes munkáit nézegetve érezni szoktam: jólesően vándorol a szem „folttól foltig”, virágtól virágig, égtől a földig, vonaltól vonalig. Minden szabálytalan és szokatlan, mégis ideálisnak tűnő rend van a képeken, vagy ha nincs, nem hiányolom. A tekintet lakható teret talál a stilizált formák, s a gyermekrajz ihletettségű vonalak között. Az ember biztonságban tudja magát, és kedve támad mosolyogni. A világ kiszámított tökéletessége nem zavarja. Felszabadult örömöt érez. E hatás elérését már érdemnek tartom, de ez még nem ad választ a kérdésre: miért tetszenek Kulcsár Ágnes képei?
Minden alkotónak fontos, hogy lássák, hallják, olvassák műveit, ám nem mindegyik viszonyul olyan segítőkészen remélt közönségéhez, mint Kulcsár Ágnes. Lapjain univerzális jelek, motívu-mok szerepelnek, melyeket a néző boldogan azonosít, elégedetten nyugtáz. Amit felismerünk, attól nem félünk annyira. És kinek ne lenne kedves a felhők, fák, domboldalak, nap, hold, csillagok látványa? Hiszen a természet részei vagyunk, még ha el is felejtjük időnként. Kulcsár Ágnes munkái előhívják az ösztöneinkben gyökerező természet-élményt. Pedig a képein nyomát sem látjuk a valóságot utánzó tájábrázolásnak, és aprólékos gonddal megrajzolt virágok se nyílnak a természethűség jegyében. Mi hát a titok? Van-e a művésznek valamilyen „trükk”-je? (…)
Kulcsár Ágnes hagyja rajzolni a benne élő gyermeket – innen származhat munkáinak közvetlen, mély természetessége -, ám tudatos művészként szemmel is tartja, fogja a gyermek kezét, hogy az ákombákomos vonalak azért mindig a felnőtt szándéka szerint alakuljanak. Mesék és álmok hangulatából képződik meg a táj, ahol a dolgok csak utalásszerűen vannak jelen, furcsa lebegésben, ég és föld között. (…) Emlékezetes számomra a Csobánka című kép. Itt a „robbanás” pillanatát ábrázolja a művész. Látomásában mindent kirepít nyugalmi helyzetéből a fénybomba ereje, szétveti a légbe, amit talál. Fű, fa, virág, gyerek spriccel önfeledt nevetéssel a magasba, s hull vissza, telítve fényenergiával.
A fentiek összegzéseként azt mondhatom, hogy a valóságra kérdezés jegyében rajzolja meg művének másik rétegét is Kulcsár Ágnes, csak éppen lírai hangoltsággal, játékos nyelvezettel. (…)
Az imént azt kérdeztem, van-e a művésznek valamilyen „trükkje”,
A természet körforgásának látványa, az évszakok változásának élménye mindannyiunk közös tapasztalata. De az már Kulcsár Ágnes érdeme, hogy képei előtt állva felidéződnek a nézőben saját emlékei, és hatásukra, mint egy bizonytalan mélységű zsebben, az ember kutatni kezd önmagában. S mivel az eltűnt idő nyomát is kutatjuk ilyenkor, elégikus szomorúság telepedhet lelkünkre. Csodálkozva tapasztaljuk, hogy az előbb még vidám szertelenséggel hívogató mű fájdalmat is sugároz.
Kulcsár Ágnes művészi világa nem kíván hasonlítani az igazira, melyben az ő ideje is folyik, mégis, mintha mindig erről beszélne, utána vágyódna. Néha olyan időn kívüli sóvárgással, amilyennel csak Andrej Tarkovszkij Solaris című filmjében találkozhatunk, amikor az űrállomás lakói a visszatérésükről beszélgetnek, hogy soha többé nem hagyják el a kék eget és a zöld fákat, és képzeletükben már megjelenik a nagyváros környéki ház, a ház mögött a kert, a kertben egy virágzó gyümölcsfa. Egy másik bolygóról a Föld.
Ha van „trükkje” Kulcsár Ágnes művészetének, ez mindenképpen az. Ugyanis, egy kép nem attól jó, hogy mennyire illik bele az éppen aktuális esztétikai rendszerbe, hanem attól, hogy megállítja a nézőjét, mert közlendője van. A közlés megtöri a magányt. Kulcsár Ágnes képei megállítják a nézőt, mert közlendőjük van. Megtörik a magányát.
Domján Gábor
(A teljes szöveg megjelent többek között Kulcsár Ágnes eddigi életművét tárgyaló kötetben 2013-ban.)
Kulcsár Ágnes
1953-ban született Veszprémben, s azóta is itt él.
A budapesti Képző-és Iparművészeti Szakközépiskolában 1971-ben végzett dekoratív festő szakon.. Nyomdai grafikusként és kiállítás rendezőként is dolgozott.
A 80-as években elsősorban lírai absztrakt hangulatú minimal art kompozíciókat készített, főként szitanyomásos technikával. A 90-es évektől a képein döntő szerephez jutott a természetábrázolás. Egyrészt visszatért a hagyományos festőiség érzéki-felületi intimitásához, másrészt túllépett is ezeken. Heterogén és eklektikus ábrázolásmódja egyszerre áttételes és közvetlen. Naturális és elvont, szimbolikus dekoratív elemek egyaránt megtalálhatók a festményein.
Az utóbbi években többnyire kollázsokat készít dekoratív csomagolópapírok, színes nyomatok beépítésével a képekbe. Emellett térbeli formákat (gömbök, kockák, korongok és lopótökök) használ festési felületként, új sajátos műfajt teremtve.
Önálló kiállítások
1984. FMS Galéria, Veszprém
1992. Csikász Galéria, Veszprém
1992. Art Galéria, Győr
1993. Várkastély, Pápa
1993. Petőfi Színház, Veszprém
1998. Csikász Galéria, Veszprém
1998. Egis Székház, Budapest
2000. Balácai villagazdaság és romkert
2003. Veszprémi Egyetem, aula
2005. Balácai villagazdaság és romkert
2005. Lavotta-ház Galéria, Sátoraljaújhely
2006. Nagy Gyula Galéria, Várpalota
2006. Pannonia Kulturális Központ, Balatonalmádi
2007. Vitrin Galéria, Veszprém
2009 Veszprém, Laczkó Dezső Múzeum
2010 Alsóörs, Török Ház
2011 Veszprém, Városháza
2013 Veszprém, Várgaléria, Dubniczay Palota
2013 Budapest, Bálint Ház
2013 Balatonfűzfő, Művelődési Ház
Fontosabb csoportos kiállítások
2003 Párizs, Magyar Intézet / Éremművészeti kiállítás
2004 Veszprém, Tavaszi Tárlat
Budapest, Árkád Galéria
2006 Pécs, Kisgaléria / Veszprémi Művész Céh kiállítása
Budapest, Duna Galéria / Premier, MAOE kiállítás
2007 Veszprém, Tavaszi Tárlat
2008 Esztergom, Szt. Adalbert Központ / In memoriam Assisi Szent Ferenc
2009 Révfülöp, Tóparti Galéria / Hivatkozások referenciák
2010 Komarno, Limes Galéria / Veszprémi Anzix
Veszprém, Tavaszi Tárlat
Salgótarján, Nógrádi Múzeum / I. Országos Rajz Triennálé
2011 Balatonfüzfő, földalatti erőmű / Veszprémi Művész Céh és a MAOE
kiállítása
2012 Tihany, Bencés Galéria / Veszprémi Művész Céh kiállítása
Balatonfüred, Kisfaludy Galéria / Kő, papír, olló
2013 Veszprém, Hangvilla, / Veszprémi Művész Céh kiállítása/
Egyéb művészeti tevékenység
Alkalmazott grafika:
Plakátok, színházi műsorfüzetek, katalógusok stb. tervezése, könyvek tipografizálása, kiállítási installációk, látványtervek a Veszprém Megyei Múzeumi Igazgatóság kiállítóhelyein
Díjak
Veszprémi Tavaszi Tárlat nívódíja, 1998
Ajka Tárlat, alkotói díj, 2005
Veszprém Megye Közművelődéséért díj, 2006
Művészeti tagság
Veszprémi Művész Céh, 2003-tól
Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete, 2005-től
A Veszprémi Művész Céh titkára 2006 óta